Cornell Dubilier Electronics MC12CD090C-TF
MC12CD090C-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC12CD090C-TF
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 9PF 0.25PF 500V 1210
Datasheet Download
MC12CD090C-TF.pdf
Availability of MC12CD090C-TF
QUANTITY
MC12CD090C-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12CD090C-TF
Internal Part NumberEIS-MC12CD090C-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12CD090C-TF
Related LinksMC12CD, MC12CD090C-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12CD090C-TF Details Description
Related parts for MC12CD090C-TF
FIXED IND 10UH 95MA 5.2 OHM TH datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
EMITTER UV 387NM 30A MODULE datasheet.pdf