Cornell Dubilier Electronics MC12ED150J-T
MC12ED150J-T picture photo
Mfg. Part Number
MC12ED150J-T
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 15PF 5% 500V 1210
Datasheet Download
MC12ED150J-T.pdf
Availability of MC12ED150J-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC12ED150J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12ED150J-T
Internal Part NumberEIS-MC12ED150J-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12ED150J-T
Related LinksMC12ED, MC12ED150J-T Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12ED150J-T Details Description
Related parts for MC12ED150J-T
CHOKE COMPENSATED 1.5MH 36A TRI datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK BWR VERT 02CKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 2W DO204AL datasheet.pdf
RAST 5 HDR ASSY 2POS datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 6COL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf