Cornell Dubilier Electronics MC12ED180J-T
MC12ED180J-T picture photo
Mfg. Part Number
MC12ED180J-T
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 18PF 5% 500V 1210
Datasheet Download
MC12ED180J-T.pdf
Availability of MC12ED180J-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC12ED180J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12ED180J-T
Internal Part NumberEIS-MC12ED180J-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12ED180J-T
Related LinksMC12ED, MC12ED180J-T Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12ED180J-T Details Description
Related parts for MC12ED180J-T
IC COUNTER BIN DUAL 4BIT 14-DIP datasheet.pdf
STORAGE CONT PLASTK 17X13X12-5/8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 12A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 40.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.036UF RADIAL datasheet.pdf