Cornell Dubilier Electronics MC12ED180J
MC12ED180J picture photo
Mfg. Part Number
MC12ED180J
Brief Description
CAP MICA 18PF 5% 500V 1210
Datasheet Download
MC12ED180J.pdf
Availability of MC12ED180J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC12ED180J Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12ED180J
Internal Part NumberEIS-MC12ED180J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12ED180J
Related LinksMC12E, MC12ED180J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12ED180J Details Description
Related parts for MC12ED180J
RES SMD 330K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 368K OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISL21009 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 15POS datasheet.pdf