Cornell Dubilier Electronics MC12ED220G-F
MC12ED220G-F picture photo
Mfg. Part Number
MC12ED220G-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 22PF 2% 500V 1210
Datasheet Download
MC12ED220G-F.pdf
Availability of MC12ED220G-F
QUANTITY
MC12ED220G-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12ED220G-F
Internal Part NumberEIS-MC12ED220G-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance22pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12ED220G-F
Related LinksMC12ED, MC12ED220G-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12ED220G-F Details Description
Related parts for MC12ED220G-F
RES SMD 750 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM LSZH MTRJ 20M1 datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL 25PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf