Cornell Dubilier Electronics MC12ED240G-TF
MC12ED240G-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC12ED240G-TF
Brief Description
CAP MICA 24PF 2% 500V 1210
Datasheet Download
MC12ED240G-TF.pdf
Availability of MC12ED240G-TF
QUANTITY
MC12ED240G-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12ED240G-TF
Internal Part NumberEIS-MC12ED240G-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12ED240G-TF
Related LinksMC12ED, MC12ED240G-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12ED240G-TF Details Description
Related parts for MC12ED240G-TF
MIDGET FUSE 1KVDC FST 30A SOLAR datasheet.pdf
Crystal 12.2960MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 200W datasheet.pdf