Cornell Dubilier Electronics MC12ED240J-F
MC12ED240J-F picture photo
Mfg. Part Number
MC12ED240J-F
Brief Description
CAP MICA 24PF 5% 500V 1210
Datasheet Download
MC12ED240J-F.pdf
Availability of MC12ED240J-F
QUANTITY
MC12ED240J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12ED240J-F
Internal Part NumberEIS-MC12ED240J-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12ED240J-F
Related LinksMC12ED, MC12ED240J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12ED240J-F Details Description
Related parts for MC12ED240J-F
TERM SOLDER TURRET .186" .113"L datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 3V 4MIN 48LQFP datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 1A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4PDT datasheet.pdf
RES 390 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf