Cornell Dubilier Electronics MC12ED240J-TF
MC12ED240J-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC12ED240J-TF
Brief Description
CAP MICA 24PF 5% 500V 1210
Datasheet Download
MC12ED240J-TF.pdf
Availability of MC12ED240J-TF
QUANTITY
MC12ED240J-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12ED240J-TF
Internal Part NumberEIS-MC12ED240J-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12ED240J-TF
Related LinksMC12ED, MC12ED240J-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12ED240J-TF Details Description
Related parts for MC12ED240J-TF
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 280MA 4.7 OHM TH datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 8.87 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V 10% BX 1808 datasheet.pdf
RES 0.187 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FILTER EMI 270PF 100V RADIAL datasheet.pdf