Cornell Dubilier Electronics MC12EF240J-F
MC12EF240J-F picture photo
Mfg. Part Number
MC12EF240J-F
Brief Description
CAP MICA 24PF 5% 1KV 1210
Datasheet Download
MC12EF240J-F.pdf
Availability of MC12EF240J-F
QUANTITY
MC12EF240J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12EF240J-F
Internal Part NumberEIS-MC12EF240J-F
PackagingBulk
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12EF240J-F
Related LinksMC12EF, MC12EF240J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12EF240J-F Details Description
Related parts for MC12EF240J-F
CONN D-SUB HOUSING PLUG 25POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD123 datasheet.pdf
SENSOR RH CAPACITIVE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 750MA SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CROSS ROLLER PLUNGER 90DEG datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG RED 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf