Cornell Dubilier Electronics MC12FA101G-F
MC12FA101G-F picture photo
Mfg. Part Number
MC12FA101G-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 100PF 2% 100V 1210
Datasheet Download
MC12FA101G-F.pdf
Availability of MC12FA101G-F
QUANTITY
MC12FA101G-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FA101G-F
Internal Part NumberEIS-MC12FA101G-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FA101G-F
Related LinksMC12FA, MC12FA101G-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FA101G-F Details Description
Related parts for MC12FA101G-F
RES MO 3W 200 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
15KV DC PEAK AC, DC- 5 MHZ datasheet.pdf
LIMIT SW STD ADJ ROLLER LEVEL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 32MM datasheet.pdf
FET RF 2N-CH 28V 100MA 412-01 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf