Cornell Dubilier Electronics MC12FA101J-TF
MC12FA101J-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC12FA101J-TF
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 100PF 5% 100V 1210
Datasheet Download
MC12FA101J-TF.pdf
Availability of MC12FA101J-TF
QUANTITY
MC12FA101J-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FA101J-TF
Internal Part NumberEIS-MC12FA101J-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FA101J-TF
Related LinksMC12FA, MC12FA101J-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FA101J-TF Details Description
Related parts for MC12FA101J-TF
IC REG LDO 3.3V 1A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 1.6KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA 532 I/O 780FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5A 21 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W DO214AC datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR SLW 4 IN datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 410MA 1.15 OHM TH datasheet.pdf
CONN FFC VERT 25POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS 0.8MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf