Cornell Dubilier Electronics MC12FA221G-F
MC12FA221G-F picture photo
Mfg. Part Number
MC12FA221G-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 220PF 2% 100V 1210
Datasheet Download
MC12FA221G-F.pdf
Availability of MC12FA221G-F
QUANTITY
MC12FA221G-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FA221G-F
Internal Part NumberEIS-MC12FA221G-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FA221G-F
Related LinksMC12FA, MC12FA221G-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FA221G-F Details Description
Related parts for MC12FA221G-F
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V D618SL datasheet.pdf
LED MATRIX 8X8 2.4" 630NM RED CA datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER ENERGYSAVING datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 23POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FRAME ASSEMBLY FEMALE FOR 4MOD datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN DUST CAP METAL M27 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf