Cornell Dubilier Electronics MC12FA241G-TF
MC12FA241G-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC12FA241G-TF
Brief Description
CAP MICA 240PF 2% 100V 1210
Datasheet Download
MC12FA241G-TF.pdf
Availability of MC12FA241G-TF
QUANTITY
MC12FA241G-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FA241G-TF
Internal Part NumberEIS-MC12FA241G-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FA241G-TF
Related LinksMC12FA, MC12FA241G-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FA241G-TF Details Description
Related parts for MC12FA241G-TF
CAP CER 0.1UF 200V Y5V 1206 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.4V 600MW DO220AA datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN PIN 8POLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
FM3 STARTERKIT 48PIN LOW-COST datasheet.pdf
FUSE 60A 700V FAST datasheet.pdf