Cornell Dubilier Electronics MC12FA361G-TF
MC12FA361G-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC12FA361G-TF
Brief Description
CAP MICA 360PF 2% 100V 1210
Datasheet Download
MC12FA361G-TF.pdf
Availability of MC12FA361G-TF
QUANTITY
MC12FA361G-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FA361G-TF
Internal Part NumberEIS-MC12FA361G-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance360pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FA361G-TF
Related LinksMC12FA, MC12FA361G-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FA361G-TF Details Description
Related parts for MC12FA361G-TF
IC OPAMP JFET 1MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC D/A CONV 8BIT SINK OUT 8-SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 650VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 36PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
HEAVY DUTY MOUNT .3125" datasheet.pdf
BOARD ACCEL CLICK datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf