Cornell Dubilier Electronics MC12FA391G-TF
MC12FA391G-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC12FA391G-TF
Brief Description
CAP MICA 390PF 2% 100V 1210
Datasheet Download
MC12FA391G-TF.pdf
Availability of MC12FA391G-TF
QUANTITY
MC12FA391G-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FA391G-TF
Internal Part NumberEIS-MC12FA391G-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)