Cornell Dubilier Electronics MC12FA470J
MC12FA470J picture photo
Mfg. Part Number
MC12FA470J
Brief Description
CAP MICA 47PF 5% 100V 1210
Datasheet Download
MC12FA470J.pdf
Availability of MC12FA470J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC12FA470J Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FA470J
Internal Part NumberEIS-MC12FA470J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FA470J
Related LinksMC12F, MC12FA470J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FA470J Details Description
Related parts for MC12FA470J
CABINET STEEL BLU/WHT 13"L X 8"W datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC P600 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
LED COB SMD datasheet.pdf
MDK-PRO 1 YEAR TERM LC datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.043UF RADIAL datasheet.pdf