Cornell Dubilier Electronics MC12FA910J-TF
MC12FA910J-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC12FA910J-TF
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 91PF 5% 100V 1210
Datasheet Download
MC12FA910J-TF.pdf
Availability of MC12FA910J-TF
QUANTITY
MC12FA910J-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FA910J-TF
Internal Part NumberEIS-MC12FA910J-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance91pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FA910J-TF
Related LinksMC12FA, MC12FA910J-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FA910J-TF Details Description
Related parts for MC12FA910J-TF
DEKAFIX FWZ 5 MARKED 21-30 50/CD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINI DISPLAYPORT ADAPTER CBL 10' datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf