Cornell Dubilier Electronics MC12FD390F-F
MC12FD390F-F picture photo
Mfg. Part Number
MC12FD390F-F
Brief Description
CAP MICA 39PF 1% 500V 1210
Datasheet Download
MC12FD390F-F.pdf
Availability of MC12FD390F-F
QUANTITY
MC12FD390F-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FD390F-F
Internal Part NumberEIS-MC12FD390F-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance39pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FD390F-F
Related LinksMC12FD, MC12FD390F-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FD390F-F Details Description
Related parts for MC12FD390F-F
RES SMD 34 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE MCX/MCX 18" RG-316 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER 250G 8CLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
GUARD ASSY datasheet.pdf
15POS F FILT P/C 370PF 4-40 datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf