Cornell Dubilier Electronics MC12FD510G-TF
MC12FD510G-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC12FD510G-TF
Brief Description
CAP MICA 51PF 2% 500V 1210
Datasheet Download
MC12FD510G-TF.pdf
Availability of MC12FD510G-TF
QUANTITY
MC12FD510G-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FD510G-TF
Internal Part NumberEIS-MC12FD510G-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FD510G-TF
Related LinksMC12FD, MC12FD510G-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FD510G-TF Details Description
Related parts for MC12FD510G-TF
CONN MINI SMB PLUG 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 100M OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IGBT 1200V 36A 180W TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CABLE SKT RA datasheet.pdf
SPRING,COMPRESSION datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf