Cornell Dubilier Electronics MC12FD620F-TF
MC12FD620F-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC12FD620F-TF
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 62PF 1% 500V 1210
Datasheet Download
MC12FD620F-TF.pdf
Availability of MC12FD620F-TF
QUANTITY
MC12FD620F-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FD620F-TF
Internal Part NumberEIS-MC12FD620F-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FD620F-TF
Related LinksMC12FD, MC12FD620F-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FD620F-TF Details Description
Related parts for MC12FD620F-TF
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC UP/DOWN COUNTR BINARY 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS DUAL VERT datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 58POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-36VIN +/-05V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
D CORE DBL CHOKE 47MH 1.3A HORZ datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 6POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf