Cornell Dubilier Electronics MC12FD620J-F
MC12FD620J-F picture photo
Mfg. Part Number
MC12FD620J-F
Brief Description
CAP MICA 62PF 5% 500V 1210
Datasheet Download
MC12FD620J-F.pdf
Availability of MC12FD620J-F
QUANTITY
MC12FD620J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC12FD620J-F
Internal Part NumberEIS-MC12FD620J-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance62pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC12FD620J-F
Related LinksMC12FD, MC12FD620J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC12FD620J-F Details Description
Related parts for MC12FD620J-F
CONN RECEPT 152POS .025 VERT SMD datasheet.pdf