ON Semiconductor MC14015BD
MC14015BD picture photo
Mfg. Part Number
MC14015BD
Manufacturer
Product Category
Logic - Shift Registers
Brief Description
IC SHIFT REGISTER DL 4BIT 16SOIC
Datasheet Download
MC14015BD.pdf
Availability of MC14015BD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC14015BD Order Process
Ship out your order
Specifications of MC14015BD
Internal Part NumberEIS-MC14015BD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Jan/2008
Standard Package48
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Shift Registers
Series4000B
PackagingTube
Logic TypeShift Register
Output TypePush-Pull
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
FunctionSerial to Parallel
Voltage - Supply3 V ~ 18 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC14015BD
Related LinksMC14, MC14015BD Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC14015BD Details Description
Related parts for MC14015BD
6 CONT. JACK W/PIN INSERT datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT MLTPLYNG16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 400MA 550 MOHM datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 15V 20% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR VCA2619 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT LC2MOS 20PLCC datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
TRI-BAND HSPA 7.2 EMB USB MODEM datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 440MA 140 MOHM datasheet.pdf