NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC15XS3400DPNAR2
MC15XS3400DPNAR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC15XS3400DPNAR2
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC SWITCH HIGH SIDE PWR 24QFN
Datasheet Download
MC15XS3400DPNAR2.pdf
Availability of MC15XS3400DPNAR2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC15XS3400DPNAR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC15XS3400DPNAR2
Internal Part NumberEIS-MC15XS3400DPNAR2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs4
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceSPI
Voltage - Load6 V ~ 20 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Current - Output (Max)6A
Rds On (Typ)15 mOhm
Input Type-
FeaturesInternal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case24-PowerQFN
Supplier Device Package24-PQFN (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC15XS3400DPNAR2
MC15XS3400DPNAR2 Details Description
Related parts for MC15XS3400DPNAR2
IC PLD 8MC 12NS 20DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 470 OHM 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH SNAP IP40 SCREW 250V datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 846MA 210 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK END COVER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
26500 12C 9#20 3#16 SKT PLUG datasheet.pdf
AB 26C 26#16 SKT RECP datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 3-10PF 100V SMD datasheet.pdf