Cornell Dubilier Electronics MC18FD151J-F
MC18FD151J-F picture photo
Mfg. Part Number
MC18FD151J-F
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 150PF 5% 500V 1812
Datasheet Download
MC18FD151J-F.pdf
Availability of MC18FD151J-F
QUANTITY
MC18FD151J-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC18FD151J-F
Internal Part NumberEIS-MC18FD151J-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC18FD151J-F
Related LinksMC18FD, MC18FD151J-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC18FD151J-F Details Description
Related parts for MC18FD151J-F
RELAY OPTO 120MA SPST-NO 6-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IGBT MODULE TRENCH PHASE LEG SP4 datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 18 POS 2MM datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 700MA 240 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 180 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf