Cornell Dubilier Electronics MC18FD331J-T
MC18FD331J-T picture photo
Mfg. Part Number
MC18FD331J-T
Brief Description
CAP MICA 330PF 5% 500V 1812
Datasheet Download
MC18FD331J-T.pdf
Availability of MC18FD331J-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC18FD331J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MC18FD331J-T
Internal Part NumberEIS-MC18FD331J-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC18FD331J-T
Related LinksMC18FD, MC18FD331J-T Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC18FD331J-T Details Description
Related parts for MC18FD331J-T
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
FERRITE BEAD 90 OHMS AXIAL LEAD datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 34V SNT-4A datasheet.pdf
PUSH TO STOP datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B 48TQFP datasheet.pdf
IC FPGA 67 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB37 PLASTIC GRAY datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 2.54MM datasheet.pdf