Cornell Dubilier Electronics MC22FA182J-TF
MC22FA182J-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC22FA182J-TF
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 1800PF 5% 100V 2220
Datasheet Download
MC22FA182J-TF.pdf
Availability of MC22FA182J-TF
QUANTITY
MC22FA182J-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC22FA182J-TF
Internal Part NumberEIS-MC22FA182J-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2220 (5750 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC22FA182J-TF
Related LinksMC22FA, MC22FA182J-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC22FA182J-TF Details Description
Related parts for MC22FA182J-TF
FIXED IND 1MH 570MA 1.69 OHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 4.64V SC70-3 datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.68 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 59 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 0.100 T/H datasheet.pdf
500 TB SOC VER POKA-YOKE datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf