Cornell Dubilier Electronics MC22FA202J
MC22FA202J picture photo
Mfg. Part Number
MC22FA202J
Brief Description
CAP MICA 2000PF 5% 100V 2220
Datasheet Download
MC22FA202J.pdf
Availability of MC22FA202J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC22FA202J Order Process
Ship out your order
Specifications of MC22FA202J
Internal Part NumberEIS-MC22FA202J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance2000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC22FA202J
Related LinksMC22F, MC22FA202J Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC22FA202J Details Description
Related parts for MC22FA202J
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 50W datasheet.pdf
IC AMP HBT GAAS GEN-PUR SOT-89 datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 4A 125V datasheet.pdf
SL 5.08HC/16/180LF 3.2SN OR BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC TRANSMISSION MOD 64TFBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf