Cornell Dubilier Electronics MC22FF161F-F
MC22FF161F-F picture photo
Mfg. Part Number
MC22FF161F-F
Brief Description
CAP MICA 160PF 1% 1KV 2220
Datasheet Download
MC22FF161F-F.pdf
Availability of MC22FF161F-F
QUANTITY
MC22FF161F-F Order Process
Ship out your order
Specifications of MC22FF161F-F
Internal Part NumberEIS-MC22FF161F-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMC
PackagingBulk
Capacitance160pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC22FF161F-F
Related LinksMC22FF, MC22FF161F-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC22FF161F-F Details Description
Related parts for MC22FF161F-F
HDC-HA-3-KDBF-S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
INDICATOR 110V 8MM RECESSED GRN datasheet.pdf
IC BUFF/DVR O/D TRPL 8DSBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 12MM ORANGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 460W TO247 datasheet.pdf