Cornell Dubilier Electronics MC22FF301D-TF
MC22FF301D-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC22FF301D-TF
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 300PF 0.5% 1KV 2220
Datasheet Download
MC22FF301D-TF.pdf
Availability of MC22FF301D-TF
QUANTITY
MC22FF301D-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC22FF301D-TF
Internal Part NumberEIS-MC22FF301D-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±0.5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2220 (5750 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC22FF301D-TF
Related LinksMC22FF, MC22FF301D-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC22FF301D-TF Details Description
Related parts for MC22FF301D-TF
RES SMD 22.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR ST CONNECTORS datasheet.pdf
TNC CRIMP PLUG FOR RG58 PLENUM datasheet.pdf
BIT SET TORX TR W/CASE 7PC datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
RES 300 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS JAM NUT PIN M12 datasheet.pdf