Cornell Dubilier Electronics MC22FF471F-TF
MC22FF471F-TF picture photo
Mfg. Part Number
MC22FF471F-TF
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 470PF 1% 1KV 2220
Datasheet Download
MC22FF471F-TF.pdf
Availability of MC22FF471F-TF
QUANTITY
MC22FF471F-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of MC22FF471F-TF
Internal Part NumberEIS-MC22FF471F-TF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesMC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2220 (5750 Metric)
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC22FF471F-TF
Related LinksMC22FF, MC22FF471F-TF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MC22FF471F-TF Details Description
Related parts for MC22FF471F-TF
TERMINAL BLOCK 2POS 7.62MM GRN datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TLC5942EVM-248 datasheet.pdf
HANDLE SWIVELING 1/2" 9.84" datasheet.pdf
KIT SAMPLE FOR CURRENT TO 3A datasheet.pdf
IC MOSFET DVR HS 9A INV 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf