ON Semiconductor MC33269DT-012G
MC33269DT-012G picture photo
Mfg. Part Number
MC33269DT-012G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 12V 0.8A DPAK
Datasheet Download
MC33269DT-012G.pdf
Availability of MC33269DT-012G
QUANTITY
MC33269DT-012G Order Process
Ship out your order
Specifications of MC33269DT-012G
Internal Part NumberEIS-MC33269DT-012G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)1.1V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)800mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC33269DT-012G
Related LinksMC33269, MC33269DT-012G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC33269DT-012G Details Description
Related parts for MC33269DT-012G
SWITCH SLIDE SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
IC CCFL CTRL 28-TQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS PNL MNT SCKT datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 3.3VOUT 33W datasheet.pdf
FREQUENCY DEVIATION RELAY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 220 PF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf