ON Semiconductor MC33275ST-3.3T3G
MC33275ST-3.3T3G picture photo
Mfg. Part Number
MC33275ST-3.3T3G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT223
Datasheet Download
MC33275ST-3.3T3G.pdf
Availability of MC33275ST-3.3T3G
QUANTITY
MC33275ST-3.3T3G Order Process
Ship out your order
Specifications of MC33275ST-3.3T3G
Internal Part NumberEIS-MC33275ST-3.3T3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.26V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 13V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC33275ST-3.3T3G
Related LinksMC33275S, MC33275ST-3.3T3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC33275ST-3.3T3G Details Description
Related parts for MC33275ST-3.3T3G
RES SMD 124 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V 0606 datasheet.pdf
CAP POLYMER 8.2UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 65POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SLDSW 6A 0.5M PLAN 79253327 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 64POS datasheet.pdf
QSFP+ COPPER QDR PATCH CBL 4M 26 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf