ON Semiconductor MC33375D-3.0G
MC33375D-3.0G picture photo
Mfg. Part Number
MC33375D-3.0G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3V 0.3A 8SOIC
Datasheet Download
MC33375D-3.0G.pdf
Availability of MC33375D-3.0G
QUANTITY
MC33375D-3.0G Order Process
Ship out your order
Specifications of MC33375D-3.0G
Internal Part NumberEIS-MC33375D-3.0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package98
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.26V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 13V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC33375D-3.0G
Related LinksMC3337, MC33375D-3.0G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC33375D-3.0G Details Description
Related parts for MC33375D-3.0G
CONV DC-DC DUAL +12/-12V OUT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 9A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP UP datasheet.pdf
SCR FAST SW 1000V 250A TO200AB datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 740MA 230 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf