ON Semiconductor MC33502DR2
MC33502DR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC33502DR2
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8SOIC
Datasheet Download
MC33502DR2.pdf
Availability of MC33502DR2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC33502DR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC33502DR2
Internal Part NumberEIS-MC33502DR2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMC3350x,NUS2045MNT1 29/Oct/2010
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
SeriesSMARTMOS™
PackagingCut Tape (CT)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate3 V/µs
Gain Bandwidth Product5MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias0.04pA
Voltage - Input Offset500µV
Current - Supply1.65mA
Current - Output / Channel70mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)1 V ~ 7 V, ±0.5 V ~ 3.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC33502DR2
Related LinksMC335, MC33502DR2 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC33502DR2 Details Description
Related parts for MC33502DR2
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF 2B 20MA datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SOD123 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 100MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf