NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC35XS3400DPNA
MC35XS3400DPNA picture photo
Mfg. Part Number
MC35XS3400DPNA
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC SWITCH HIGH SIDE QUAD 24QFN
Datasheet Download
MC35XS3400DPNA.pdf
Availability of MC35XS3400DPNA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC35XS3400DPNA Order Process
Ship out your order
Specifications of MC35XS3400DPNA
Internal Part NumberEIS-MC35XS3400DPNA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package168
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTray
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs4
Ratio - Input:Output1:4
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceSPI
Voltage - Load6 V ~ 20 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Current - Output (Max)6A
Rds On (Typ)35 mOhm (Max)
Input Type-
FeaturesInternal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case24-PowerQFN
Supplier Device Package24-PQFN (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC35XS3400DPNA
MC35XS3400DPNA Details Description
Related parts for MC35XS3400DPNA
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 110A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
IDT 100 ASSY FDTO 2POS TIN datasheet.pdf
RES 143 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf