Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) MC65G104A
MC65G104A picture photo
Mfg. Part Number
MC65G104A
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% BEAD
Datasheet Download
MC65G104A.pdf
Availability of MC65G104A
QUANTITY
MC65G104A Order Process
Ship out your order
Specifications of MC65G104A
Internal Part NumberEIS-MC65G104A
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesMC65
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C100k
Resistance Tolerance±1%
B Value Tolerance±1%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Power - Max25mW
Length - Lead Wire3.00" (76.20mm)
Mounting TypeFree Hanging
Package / CaseBead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC65G104A
Related LinksMC65, MC65G104A Datasheet, Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) Distributor
MC65G104A Details Description
Related parts for MC65G104A
RES SMD 124 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 8V 4.6A 6-TSOP datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44SOJ datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
A4 MQ 100W 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
JT 5C 5#20 SKT PLUG datasheet.pdf
4,7UF 35V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf