NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68040FE25V
MC68040FE25V picture photo
Mfg. Part Number
MC68040FE25V
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M680X0 25MHZ 184CQFP
Datasheet Download
MC68040FE25V.pdf
Availability of MC68040FE25V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68040FE25V Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68040FE25V
Internal Part NumberEIS-MC68040FE25V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Oct/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM680x0
PackagingTray
Core Processor68040
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case184-BCQFP
Supplier Device Package184-CQFP (31.3x31.3)
Additional InterfacesSCI, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68040FE25V
MC68040FE25V Details Description
Related parts for MC68040FE25V
IC DAC 8BIT MULTIPLY HS 16-DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .025-.037" .230" datasheet.pdf
FUSE 2500A 600V T-LAG CLASS L datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
TOOL TROLLEY DIVIDER 50 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W datasheet.pdf