NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68302AG20CB1
MC68302AG20CB1 picture photo
Mfg. Part Number
MC68302AG20CB1
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU M683XX 20MHZ 144LQFP
Datasheet Download
MC68302AG20CB1.pdf
Availability of MC68302AG20CB1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68302AG20CB1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68302AG20CB1
Internal Part NumberEIS-MC68302AG20CB1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorM68000
Number of Cores/Bus Width1 Core, 8/16-Bit
Speed20MHz
Co-Processors/DSPCommunications; RISC CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Additional InterfacesGCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68302AG20CB1
MC68302AG20CB1 Details Description
Related parts for MC68302AG20CB1
CONN CONTACT PIN MINI COAX PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HEADER 72POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 4COND YELLOW 1' datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 36K OHM 0804 datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 13POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf