NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68302CAG16VCR2
MC68302CAG16VCR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC68302CAG16VCR2
Brief Description
IC MPU M683XX 16MHZ 144LQFP
Datasheet Download
MC68302CAG16VCR2.pdf
Availability of MC68302CAG16VCR2
QUANTITY
MC68302CAG16VCR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68302CAG16VCR2
Internal Part NumberEIS-MC68302CAG16VCR2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesM683xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorM68000
Number of Cores/Bus Width1 Core, 8/16-Bit
Speed16MHz
Co-Processors/DSPCommunications; RISC CPM
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Additional InterfacesGCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68302CAG16VCR2
MC68302CAG16VCR2 Details Description
Related parts for MC68302CAG16VCR2
CBS LOCKING NYLON 1/2" datasheet.pdf
TOOL CRIMPING 20-32 AWG datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,BLK,ENHCD,C5 datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 256FTGBGA datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 60"W datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323 datasheet.pdf