NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68302FC16C
MC68302FC16C picture photo
Mfg. Part Number
MC68302FC16C
Brief Description
IC MPU M683XX 16MHZ 132QFP
Datasheet Download
MC68302FC16C.pdf
Availability of MC68302FC16C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68302FC16C Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68302FC16C
Internal Part NumberEIS-MC68302FC16C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorM68000
Number of Cores/Bus Width1 Core, 8/16-Bit
Speed16MHz
Co-Processors/DSPCommunications; RISC CPM
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case132-BQFP Bumpered
Supplier Device Package132-PQFP (24.13x24.13)
Additional InterfacesGCI, IDL, ISDN, NMSI, PCM, SCPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68302FC16C
MC68302FC16C Details Description
Related parts for MC68302FC16C
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 5/16" datasheet.pdf
RES 470 OHM 5% 5W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
IC 8INPUT MUX 3-ST 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 20MA datasheet.pdf
RES 300K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 4 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
LASER DIODE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf