NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68340AG25E
MC68340AG25E picture photo
Mfg. Part Number
MC68340AG25E
Brief Description
IC MPU M683XX 25MHZ 144LQFP
Datasheet Download
MC68340AG25E.pdf
Availability of MC68340AG25E
QUANTITY
MC68340AG25E Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68340AG25E
Internal Part NumberEIS-MC68340AG25E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTray
Core ProcessorCPU32
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSP-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Additional InterfacesUSART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68340AG25E
MC68340AG25E Details Description
Related parts for MC68340AG25E
RES SMD 82K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 2.8A 95 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 40POS SGL GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 20% 3024 datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -55°C - 125°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR KSZ8441HLI ETH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
16 MODII HDR DRST SFMNT B/A datasheet.pdf
680UF 400V 35X60MM 85C 15000H datasheet.pdf