NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68340FE16E
MC68340FE16E picture photo
Mfg. Part Number
MC68340FE16E
Brief Description
IC MPU M683XX 16MHZ 144CQFP
Datasheet Download
MC68340FE16E.pdf
Availability of MC68340FE16E
QUANTITY
MC68340FE16E Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68340FE16E
Internal Part NumberEIS-MC68340FE16E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 21/Nov/2013
Standard Package120
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorCPU32
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed16MHz
Co-Processors/DSP-
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case144-BCQFP
Supplier Device Package144-CQFP (26.77x26.77)
Additional InterfacesUSART
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68340FE16E
MC68340FE16E Details Description
Related parts for MC68340FE16E
RES SMD 91K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN INTERFACE MODULE DSUB 9POS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS PIN datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 35POS HL LOW P datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf