NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68360AI33L
MC68360AI33L picture photo
Mfg. Part Number
MC68360AI33L
Brief Description
IC MPU M683XX 33MHZ 240FQFP
Datasheet Download
MC68360AI33L.pdf
Availability of MC68360AI33L
QUANTITY
MC68360AI33L Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68360AI33L
Internal Part NumberEIS-MC68360AI33L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorCPU32+
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed33MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case240-BFQFP
Supplier Device Package240-FQFP (32x32)
Additional InterfacesSCC, SMC, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68360AI33L
MC68360AI33L Details Description
Related parts for MC68360AI33L
IC REG CTRLR PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 25A 65VAC/VDC 3AB datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CLEAN & FINISH ROLL 4"X30' A MED datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf