NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68360EM25VL
MC68360EM25VL picture photo
Mfg. Part Number
MC68360EM25VL
Brief Description
IC MPU M683XX 25MHZ 240FQFP
Datasheet Download
MC68360EM25VL.pdf
Availability of MC68360EM25VL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68360EM25VL Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68360EM25VL
Internal Part NumberEIS-MC68360EM25VL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorCPU32+
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case240-BFQFP
Supplier Device Package240-FQFP (32x32)
Additional InterfacesSCC, SMC, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68360EM25VL
MC68360EM25VL Details Description
Related parts for MC68360EM25VL
RES SMD 36 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ 8DIP datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 16A PIN PLUNGER datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.18M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULAR CONTACT SMD FEMALE datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf