NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68360VR25L
MC68360VR25L picture photo
Mfg. Part Number
MC68360VR25L
Brief Description
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA
Datasheet Download
MC68360VR25L.pdf
Availability of MC68360VR25L
QUANTITY
MC68360VR25L Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68360VR25L
Internal Part NumberEIS-MC68360VR25L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorCPU32+
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesSCC, SMC, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68360VR25L
MC68360VR25L Details Description
Related parts for MC68360VR25L
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120K OHM 2012 datasheet.pdf
BATTERY PACK 7.2V 1900MAH NIMH datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 4.93K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
BCF 3.81/18/180FZE SN OR BX datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf