NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68360VR25VLR2
MC68360VR25VLR2 picture photo
Mfg. Part Number
MC68360VR25VLR2
Brief Description
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA
Datasheet Download
MC68360VR25VLR2.pdf
Availability of MC68360VR25VLR2
QUANTITY
MC68360VR25VLR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68360VR25VLR2
Internal Part NumberEIS-MC68360VR25VLR2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
SeriesM683xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorCPU32+
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesSCC, SMC, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68360VR25VLR2
MC68360VR25VLR2 Details Description
Related parts for MC68360VR25VLR2
JUMPER-H2730TR/C2016B/H2730TR 5" datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 12V 20MA SOT23-3 datasheet.pdf
IC POE 802.3AT PD W/REG 32-DFN datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 48V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
HEAD SHRINK .50"X4' datasheet.pdf
HARD CASE FOR TDP43MY PRINTER datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 70MA 1.25 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W DO41 datasheet.pdf