NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68376BACFT20
MC68376BACFT20 picture photo
Mfg. Part Number
MC68376BACFT20
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP
Datasheet Download
MC68376BACFT20.pdf
Availability of MC68376BACFT20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68376BACFT20 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68376BACFT20
Internal Part NumberEIS-MC68376BACFT20
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorCPU32
Core Size32-Bit
Speed20MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, SCI, SPI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size7.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.75 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case160-BQFP
Supplier Device Package160-QFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68376BACFT20
MC68376BACFT20 Details Description
Related parts for MC68376BACFT20
UPS 700VA 4OUT HOSPITAL GRADE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL AD7764 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 880KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 100MA 11.1 OHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 27UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
LED COB 3500K 90CRI 36V SMD datasheet.pdf
680UF 350V 35X105MM 105C 5000H datasheet.pdf