| Internal Part Number | EIS-MC68CK16Z1CAG16 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Design/Specification | Copper Wire Conversion 20/May/2014 | |
| Standard Package | 300 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | HC16 | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | CPU16 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 16MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, SCI, SPI | |
| Peripherals | POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 16 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 1K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |