NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68EC030FE25CB1
MC68EC030FE25CB1 picture photo
Mfg. Part Number
MC68EC030FE25CB1
Brief Description
IC MPU M680X0 25MHZ 132CQFP
Datasheet Download
MC68EC030FE25CB1.pdf
Availability of MC68EC030FE25CB1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC68EC030FE25CB1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68EC030FE25CB1
Internal Part NumberEIS-MC68EC030FE25CB1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM680x0
PackagingTray
Core Processor68030
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSP-
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Security Features-
Package / Case132-BCQFP
Supplier Device Package132-CQFP (24x24)
Additional InterfacesSCI, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68EC030FE25CB1
MC68EC030FE25CB1 Details Description
Related parts for MC68EC030FE25CB1
PCB COPPER CLAD 12X18" 2 SIDE datasheet.pdf
OSC XO 28.63636MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 516 I/O 729PBGA datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf