NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC68EN360CZQ25L
MC68EN360CZQ25L picture photo
Mfg. Part Number
MC68EN360CZQ25L
Brief Description
IC MPU M683XX 25MHZ 357BGA
Datasheet Download
MC68EN360CZQ25L.pdf
Availability of MC68EN360CZQ25L
QUANTITY
MC68EN360CZQ25L Order Process
Ship out your order
Specifications of MC68EN360CZQ25L
Internal Part NumberEIS-MC68EN360CZQ25L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
SeriesM683xx
PackagingTray
Core ProcessorCPU32+
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed25MHz
Co-Processors/DSPCommunications; CPM
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet10 Mbps (1)
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case357-BBGA
Supplier Device Package357-PBGA (25x25)
Additional InterfacesSCC, SMC, SPI
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC68EN360CZQ25L
MC68EN360CZQ25L Details Description
Related parts for MC68EN360CZQ25L
SIDAC UNIDIR 65V 500A DO-214AA datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4.5MHZ 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 231VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 40POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 4POS R/A TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf